Protuprislušni pregled | Kako otkriti da li vas netko potajno prisluškiva i nadzire | Profesionalne detektivske usluge
06. 05 2019.Jesu li privatni detektivi u Hrvatskoj samo “ljigavci” kojima je jedini posao u životu da prate vara li netko bračnog partnera? Tko sve može biti privatni detektiv? Koliko zarađuju? Je li kod nas opasno za život biti privatni detektiv? Mogu li se dokazi koje prikupe privatni detektivi koristiti u sudskim postupcima?
Na ta i slična pitanja odgovore smo pokušali pronaći u razgovoru s bivšim policajcem Miroslavom Klaricom, vlasnikom jedine licencirane privatne detektivske agencije na području Splita. Njegova “Mreža” zapošljava troje ljudi, a ima još i šest vanjskih suradnika. Pokrivaju ne samo područje Splita, nego i gotovo cijele bivše države, pa i nekih europskih zemalja.
Fotografije s ljubavnicom
– Ne smijemo raditi ništa što je u suprotnosti sa zakonom. Materijal koji prikupimo može se koristiti kao dokaz u kaznenom ili bilo kojem drugom sudskom postupku. Uvjet je da ga je pribavio licencirani privatni detektiv. Klijenta odmah upozoravamo što možemo zakonski raditi za novac, a što ne.
Primjerice, mi možemo u nečiji privatni prostor ući samo uz dozvolu vlasnika, ali ako vas fotografiramo s javne površine kako s ljubavnicom u svom stanu, pokraj prozora na kojem nisu navučene zavjese ili spuštene rolete, izmjenjujete nježnosti ili, primjerice, šetate goli, onda to znači da niste poduzeli sve da se zaštitite od tuđeg pogleda. Je li to zato što vas nije briga ili ste zaboravili, to nas ne zanima – pojašnjava Klarica. Dodaje kako su u zadnje vrijeme postali više “antidetektivi” nego detektivi. A što to znači?
– Pa, sve više smo angažirani da otkrivamo “amatere detektive” koji za sto eura na internetu kupe amatersku opremu i onda pomoću nje prisluškuju, snimaju ili prate svoje partnere, bilo privatne, bilo poslovne. Dosta je, recimo, poražavajuća činjenica da se sve više studenata koristi takvom opremom da bi polagali neki ispit. U današnje vrijeme “pametnih telefona” nije rijetkost da oni slikaju test, pošalju ga preko “What’s Appa” ili “Vibera” nekome tko sjedi u nekom kafiću pokraj fakulteta ili u svojoj kući i za par minuta dobiju sve odgovore – kazuje nam splitski privatni detektiv.
On pojašnjava i da je danas vrlo lako u nečiji poslovni kompjutor ubaciti “trojanca”, virus kojim onda nesmetano kupite informacije o poslovanju tvrtke, ili, primjerice, dođete kao klijent u nečiji ured, neprimjetno “zalijepite” bubu za stolicu ili ubacite u vazu s cvijećem, i onda na taj način skupljate podatke koji se onda mogu koristiti za razne svrhe, pa i ucjene.
Špijunska oprema
– Kako se otvorilo tržište, tako se i ta “špijunska” oprema počela masovno koristiti. Ima naprava koje se ne mogu tako lako otkriti, koje su pasivne i koje se mogu otkriti samo termovizijskim kamerama ili nelinearnim detektorom. No, to je vrlo skupa oprema i mi kao agencija u to dosta ulažemo. Mislim da će vam biti zanimljiv podatak da nas često angažiraju političari prilikom smjene na lokalnoj i državnoj razini.
Naime, oni koji dolaze na gradonačelnička, načelnička i druga mjesta u pravilu se boje da je njihov prethodnik ozvučio određeni prostor ili vozilo. Imamo i čelnika sportskih klubova koji traže od nas da im “očistimo” ili provjerimo prostor u kojem dogovaraju poslove. Za detekciju imamo opremu koju koristi FBI i mnoge druge zapadne sigurnosne službe – kazuje nam sugovornik.
Razvojem interneta dosta se razvio i problem zlouporabe djece preko društvenih mreža, a splitski detektiv kaže kako podaci pokazuju da, primjerice, više od 40 posto djece mlađe od 12 godina na internetu gleda pornografiju, da je oko 46 posto djece doživjelo nasilje preko Facebooka, te da je svako drugo dijete na društvenim mrežama bilo izloženo intimnim pitanjima.
– Imali smo slučaj 14-godišnje djevojčice koja je dugo vremena komunicirala s “prijateljicom”. Naposljetku smo otkrili da je “prijateljica” ustvari 50-godišnji muškarac iz Pakistana. Napominjem da sve što mi svojim radom otkrijemo, dajemo klijentu, a on dalje odlučuje što će s tim dokazima raditi, hoće li ići na policiju ili poduzeti nešto drugo.
Društvene se mreže često koriste za regrutaciju u ekstremne političke i vjerske skupine ili organizacije, pa se roditelji nerijetko zaprepaste kad im predočimo dokaze da njihovo dijete posjećuje sotonističke web-stranice, na hard disk sprema crnomagijske rituale ili da se upravo njihovo dijete krije iza nadimka na neonacističkim forumima. Imali smo, recimo, i slučaj da je jedan srednjoškolac preko Skypea dogovarao susrete s dilerom i pijanke s društvom – govori nam Klarica...
Cijeli članak možete pročitati na linku koji se nalazi u dnu stranice!
Korisni linkovi
- Posljednji blogovi
-
06. 05 2019.
Privatni detektiv nam je otkrio kako izgleda njegov posao i koji su najčešći znakovi da vas partner vara | RTL, 2019.
Prva scena koju zamislite kada čujete pojam privatni detektiv, je vjerojatno scena iz kakvog filma... -
06. 05 2019.
Ispovijest privatnog detektiva: Kako zapravo izgleda njegov posao, tko su mu klijenti i što od njega traže | Dalmatinski portal.hr , 2017.
Miroslav Klarica privatni je detektiv koji u Splitu zadnjih 14 godina ima svoju detektivsku... -
06. 05 2019.
Detektiv Mreža | Dalmacija News.hr, 2015.
Privatni detektiv iz Splita: Žene imaju senzore da ih muž vara, a muškarci dolaze kada...